Yaratıcı Dramanın Önemi

Yaratıcı Dramanın ve Sahne Sanatlarının Eğitimdeki Önemi.

Çocukların tiyatrolarda sahne alma veya sahne arkasına yardım etme imkanı olsun, Drama ve Sahne Sanatları eğitimi sadece beynin yaratıcı kısmıyla ilgilenmekle kalmaz, aynı zamanda öğrencilerin çalışma biçimlerinde ideal bir denge sağlar.

Çocukların bir teori okyanusunda boğulmaları kolaydır, bu yüzden pratik öğrenme sunan dersler çok önemlidir.

Ancak dengeli bir eğitime ulaşmak, Sanat eğitimi almanın yararlarından sadece biridir:

Yaratıcı Dramanın Önemi

 1. Öğrenciler hem olumlu hem de yapıcı olan eleştirel geribildirimlerin değerini öğrenirken önemli yaşam becerileri kazanırlar.
 2. Çocuklar, bireyin olmanın zenginliğini ve derinliğini tüm biçimleriyle kavrama fırsatına sahiptir. Yaratıcı anlatım yoluyla öğrenciler dünyamızı daha iyi kavramayı öğrenir ve bu nedenle ortaokuldan mezun olduklarında karşılaşabilecekleri zorlukları aşmada daha donanımlı olurlar.
 3. Drama ve sahne sanatları, başka disiplinlerde çalışmayı tamamlayarak bilişsel yetenekler geliştirilmesine izin verir. Örneğin, drama öğrencileri, yaratıcı düşünme ve yeni çalışma teknikleri geliştirmeye yardımcı olabilecek bir dizi farklı şekilde durumlara yaklaşmayı öğrenir. Ayrıca, topluluğa karşı konuşma fırsatlarına fayda sağlayan güven geliştirir. Öğrencilerin Sanat aracılığıyla keşfettiği yetenek, tüm çalışma alanlarını aşan alışkanlıklar oluşturabilir.
 4. Öğrenciler grup etkinliklerine maruz kaldıkça akranları arasındaki iletişimi hızlanır. Bu deneyim aynı zamanda öğrencilere kültürel liderlik nitelikleri gösterme fırsatı sunar.
 5. Bazı öğrenciler Yaratıcı Drama Eğitimlerinde ‘sesini’ bulurlar. Doğal sorun çözücü veya lider olduklarını keşfedebilirler. Yaratıcı Drama, özgüven kazanmanın harika bir yoludur, içe dönük ve iletişimi zayıf çocuklar için özellikle faydalı olabilir.
 6. Sanat, çeşitli duyguların öğrenilebileceği, prova edileceği ve uygulanabileceği bir alan olarak tanımlanabilir. Gelişme çağındaki çocuklar duygularını ifade etmekte zorlanabilirler ve böylece Sanat, çocukların zevk, öfke ve mutsuzluk gibi çok çeşitli duygularını keşfetmeleri için harika bir çıkış sağlar. 

Yaratıcı Drama ve sahne sanatları, hem öğrenciler hem de toplumumuz için zengin bir fayda dizisi oluşturmaya hizmet eder. 

Ayrıca, yaratıcı drama eğitimi alan öğrencilerimizin, genel akademik sonuçlarını geliştirmelerine nasıl yardımcı olduğuna bizzat tanık olduk.

Eğitimlerimiz Hakkında Bilgi Almak ve Bizimle İletişim Kurmak İçin Tıklayınız.

1 comment
 • Taner
  16 Kasım 2019 at 11:22

  Paylaşım için teşekkürler faydalı oldu 🙏

  Reply

Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir